Zadzwoń do nas! +48 501 036 604

Chlor na basenie

2019-10-14

Chlor na basenie

chlor w basenie

Regularne pływanie to świetny sposób na relaks, szczupłą sylwetkę i lepszą kondycję. Ćwiczenia w wodzie pozytywnie wpływają na rozwój psychosomatyczny dzieci, dając im przy tym dużo radości. Dzięki basenom pływać można cały rok, bez względu na aurę. Trzeba jednak pamiętać, że chlor może negatywnie wpływać na nasze ciało i w związku z czym trzeba o nie właściwie zadbać.

Chlor na basenie a włosy

Chlor jest niezbędny by utrzymać wodę w czystości. Działa antybakteryjnie i zapewnia bezpieczeństwo kąpieli. I choć w basenie występuje w niskim stężeniu to negatywnie wpływa między innymi na włosy – osłabia je, wysusza i rozjaśnia. Korzystając regularnie z basenu warto mieć to na uwadze i podjąć odpowiednie środki zapobiegawcze. Dla ochrony włosów warto więc:

– stosować czepki dobrze przylegające do głowy (np. silikonowe – łatwiejsze w zakładaniu i bardziej szczelne);

 

– myć włosy zaraz po wyjściu z wody (a najlepiej przed i po) oraz stosować odżywki do włosów by je nawilżyć i uzupełnić ich naturalne olejki.

Chlorowana woda a skóra i oczy

Regularne pływanie w wodzie z chlorem negatywnie wpływa też na skórę, ponieważ mocno ją wysusza naruszając jej warstwę lipidową. Dlatego po wyjściu z basenu pojawia się często uczucie ściągania, suchości czy szorstkości. Aby tego uniknąć zaraz po kąpieli należy dokładnie się umyć i posmarować kremem nawilżający, Warto również stosować balsamy uzupełniające poziom lipidów także do codziennej pielęgnacji.

 

Pływanie na basenie może również skutkować zaczerwionymi i piekącymi oczami. W związku z czym dla ochrony oczu warto zaopatrzyć się w okulary do pływania.

Chlor na basenie a niemowlę

Kąpiele w basenie zaleca się dzieciom od 3-4 miesiącem życia. Niemniej jednak lepiej wybierać pływalnie z ozonowaną wodą, która jest bardziej delikatna. Skóra dziecka jest bardzo wrażliwa, a chlor narusza jej warstwę ochroną. Dlatego niemowlęta należy dobrze umyć po basenie, a ich ciało wysmarować dziecięcym balsamem nawilżającym oraz w razie potrzeby do oczu zapuścić sól fizjologiczną.