Zadzwoń do nas! +48 501 036 604

Jak pływać żabką?

2019-10-22

Jak pływać żabką?

Styl klasyczny w opinii naukowców i teoretyków jest najtrudniejszym ze stylów pływackich.

 

Powoduje to złożoność ruchów oraz koordynacja ramion i rąk. Powszechnie nazywana „żabka” wymaga w pełni poprawności ruchowej  w przypadku jej braku osoba ucząca się pływać nie będzie w stanie poruszać się. Uznaje się, że główny napęd podczas pływania stylem klasycznym zapewnia praca nóg, dlatego też niezmiernie ważne jest opanowanie prawidłowego wzorca ruchowego.

Na czym polega pływanie stylem klasycznym?

Pływanie stylem klasycznym polega na równoczesnej pracy ramion i nóg w płaszczyźnie poziomej, zaczynając od ruchu ramion, a następnie kończyn dolnych. Pływak w pierwszej kolejności wykonuje ruch dłońmi zagarnięcia wody w bok i do siebie, robiąc imitacje rysowania koła na wodzie. W tym samym czasie wyciąga głowę na wodę w celu nabrania powietrza.  Należy pamiętać aby nie przekroczyć dłońmi linii barków gdyż jest to niezgodne z przepisami oraz nieefektywne.  Pracę ramion zakańczamy przejściem do pozycji wyjściowej –strzałki i wydechem do wody. Wówczas wprowadzamy ruch kończyn dolnych, który jest o wiele bardziej skomplikowany. Rozpoczyna się od przyciągnięcia stóp do pośladów, które są zgięte grzbietowe, następnie wykonujemy koło wewnętrzną stroną stóp i podudzi. Niezmierni ważne jest aby nogi wykonywały ruch symetryczny. Podczas kopnięcia w stylu klasycznym należy pamiętać również aby kolana były rozstawione na szerokość bioder.

Jakie korzyści daje pływanie żabką?

Powszechnie wiadomo, że pływanie korzystnie wpływa na zdrowie człowieka. Podczas pływania stylem klasycznym są angażowane wszystkie grupy mięśniowe. Nie jesteśmy w stanie wyizolować wybranych partii dlatego też pokonywanie długości żabką będzie mieć pozytywny wpływ na prawidłowy rozwój aparatu ruchowego.

Jak nauczyć się pływać żabką?

Należy pamiętać, że aby właściwe nauczyć się pływać stylem klasycznym niezbędne jest skorzystanie z usług instruktora lub trenera pływania. Odpowiedni wzorzec ruchowy, objaśnienie techniki oraz dobranie ćwiczeń pozwoli na opanowanie najtrudniejszego ze stylów pływackich. Warto zwrócić uwagę na to, że nauka stylu klasycznego jest długotrwałym procesem, polegającym w pierwszej kolejności na opanowaniu techniki ruchu ramion, następnie nóg, a finalnie ich koordynacji.

 

Autor:

Ewa Szybowska-Wijas