szkola.aligator@gmail.com +48 501 036 604

Godziny otwarcia: 8:30-18:00

Wszystko co musisz wiedzieć o czepkach

2019-11-20

Wszystko co musisz wiedzieć o czepkach

Czepek pływacki to niezbędna rzecz jaka powinna być spakowana wybierając się na basen. Jednak większość z nas nie chętnie z nich korzysta. Należy mieć na uwadze, że czepek ma funkcję ochronną, chroni naszą skórę oraz włosy ale o tym później.

 

Większość basenów wymaga od klientów czepków, jednak są również pływalnie, które tego nie nakazują. Mimo to zachęcamy do korzystania z nich. Jak już wspomniano czepek chroni włosy i skórę przed chlorowaną wodą, a także zapobiega przed wlewaniem się wody do uszu.

czepki na basen

Jaki powinien być czepek?

Przy wyborze czepka, należy zwrócić uwagę z czego jest wykonany oraz jaki ma kształt. Zwykle sylikonowe czepki są najbardziej odporne na warunki chemiczne oraz termiczne. Wyróżniają się wytrzymałością oraz charakteryzują się łatwością przy zakładaniu oraz ściąganiu nie powodując uczucia wyrywania włosów. Odradzamy za to czepki materiałowe gdyż zwykle są luźne, spadają z głowy, a ich struktura powoduje błyskawiczne przepuszczanie wody.

Ważny jest również właściwy dobór rozmiaru czepka. Powinien być on dopasowany indywidualnie i użytkowany przez jedną osobę ze względu na higienę. Warto pamiętać, że nie właściwie wybrany czepek będzie źle wpływał na nasz komfort podczas pływania. Zbyt mały czepek będzie powodować ucisk głowy, natomiast luźny pozwoli na wlanie się wody do uszu oraz zmoczenie włosów. W sklepach znajdziemy czepki dla dzieci (junior) oraz dla dorosłych.

Jak dbać o czepek?

Po zajęciach na basenie zalecane jest przepłukanie czepka zimną wodą, tak aby pozbyć się środków chemicznych, a następnie przetarcie ręcznikiem. Należy pamiętać, że nie wolno suszyć czepków suszarką, ponieważ ciepły strumień powietrza może spowodować, że materiał popęka.

Zalety korzystania z czepka?

Wiele osób posiadających długie włosy zachwala korzystanie z czepka, który poprawia komfort podczas pływania. Dodatkowo chroni włosy przed wilgocią,  dzięki czemu po zajęciach zaoszczędzimy czas na suszenie włosów. Jest również barierą ochroną dla uszu, zapobiegając wlewaniu się wody. Czepki pływackie mają opływowy kształt przyczyniając się do zmniejszenia oporu podczas poruszania się w wodzie.

Jak ubrać czepek?

Już wkrótce pojawi się filmik na naszym fanpagu, jak w prosty sposób założyć czepek. Tym czasem wytłumaczymy to w teorii. Przed założeniem czepka, najlepiej spiąć włosy gumką na czubku głowy. Następnie niezbędna będzie pomoc rodzica. Dziecko trzyma czepek za szew obiema rękami i przykłada do czoła. Rodzic trzymając go z drugiej strony, ruchem półkolistym energicznie rozciąga i zakłada czepek na głowę. W tak oto szybki sposób bez wciskania/wyrywania włosów czepek w 3 sekundy pojawi się na głowie.

Jeśli pływanie to Twoja ulubiona aktywność fizyczna lub trenujesz, z pewnością potrzebujesz jak najlepszego czepka. Dlatego zapraszamy do zaopatrzenia się w nasz firmowy czepek.